• PLANUJ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania- pobudka, śniadanie np. o godz. 8.00, od 9.00 do 10.00 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 10.00 do 11.00 z matematyki 11.00.-12.00 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.
  • ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia. Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.
  • PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
  • RÓB PRZERWY! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótka przerwę wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i trudno będzie Ci wrócić do nauki.
  • ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ! Pij dużo wody, jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
  • NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie. Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:

– nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często ,

– postaraj się selekcjonować informacje,

– zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,

– swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,

– dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój, zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek, ułóż puzzle, zagraj w grę planszowa itp.

Pamiętaj, w razie potrzeby zawsze możesz się zwrócić do nas o pomoc.

Pedagog i Psycholog ZSG