Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Reklama
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Drukuj Email
Sobota, 14 Kwiecień 2012 11:37
 
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - polskie święto, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
 
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców, w 1943 roku, informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Na stronie internetowej szkoły w dziale „Historia i wos” znajdują się artykuły poświęcone szeroko rozumianej Zbrodni Katyńskiej, do lektury których serdecznie zapraszam:   
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Przed szkołą rośnie także Katyński Dąb Pamięci  poświęcony zamordowanemu w 1940 roku w Twerze Feliksowi Kabacińskiemu, posterunkowemu przedwojennej Policji Państwowej.
 

 
 

W związku ze Zbrodnią Katyńską powstało też wiele utworów muzycznych o dużej, moim zdaniem, wartości literackiej i emocjonalnej, napisanych przez twórców reprezentujących różne gatunki twórczości muzycznej.
 
Oto kilka wybranych przeze mnie:


Jacek Kaczmarski „Katyń”
 


Paweł Kukiz „17 września”
 


De Press „Guziki”, do wiersza Zbigniewa Herberta
 


Lech Makowiecki „Katyń 1940 (ostatni list)”
 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął urzędujący prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który stał na czele polskiej delegacji udającej się do Katynia, aby oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej w jej 70-tą rocznicę. Wraz z nim śmierć ponieśli: małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, zaproszeni goście, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, załoga samolotu – razem 96 osób.

Przypomnijmy raz jeszcze ich twarze.

 
 

Wojciech Brański

 

 

Zmieniony: Środa, 13 Kwiecień 2016 23:11