Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą recenzję książki Drukuj Email
Czwartek, 06 Czerwiec 2019 10:20
Informujemy, że konkurs na najlepszą recenzję książki został rozstrzygnięty. Najbardziej wartościowa okazała się praca Aleksandry Zacharewicz z klasy II TC. Serdecznie gratulujemy laureatce, a zwycięską pracę prezentujemy poniżej:

Recenzja książki Rhonda Byrne ,,Secret”

Australijska pisarka wydała książkę z gatunku rozwoju osobistego opartą na idei tzw. „prawa przyciągania”, czyli na wierze w to, że sukcesy i porażki danej osoby są bezpośrednim skutkiem jej myśli.
Pomijając wprowadzenie, książka rozpoczyna się od wyjaśnieniu zasad sekretu jaki chce nam przekazać autorka. Nawiązuje do swojego życia, w którym nie układało się najlepiej, jednak odniosło to pozytywy efekt wobec jej zmiany. Spowodowała ją licząca sto lat książka ,, Wielki Sekret”, na którą natrafiła przypadkiem, pogłębiła temat, dowiadując się, iż pierwsze nawiązania do tego pojawiły się za czasów Platona. Głównym założeniem jest mocna wiara w swoje zamierzone cele, wręcz nie uznawanie innej możliwości, polegającym na rzekomym prawie przyciągania. Jest to dość szkodliwe myślenie, bo żaden szczyt nie został zdobyty bez przeszkód, natomiast przy najbliższej przeciwności nie będziemy przygotowani, ponieważ byliśmy zbyt skupieni na pragnieniach, nie na rzeczywistym fundamencie. Jednak Rhonda Byrne ma na to receptę- mianowicie według jej teorii myślenie o tym, co nie chcielibyśmy, żeby się przydarzyło przyciąga złe rzeczy niczym magnes, identyczna sytuacja działa przy pozytywnym nastawieniu. Przy sytuacjach na krótką metę mogłoby się to sprawdzić ze względu na dużo, nieszkodliwych i krótkotrwałych czynników, natomiast przy dłuższym praktykowaniu możemy być rozczarowani, że jak dotąd żyliśmy w bańce swoich wyobrażeń , która prędzej czy później pęknie. W życiu jesteśmy skazani na dobro jak i na zło i można być optymistą, można większą uwagę poświęcać dobru, ale nie można zapominać o tym co jest prawdziwe. Działanie tej metody poparto o kilka przypadków, ludzie na skraju, wszystko obracało się przeciwko nim, aż nadszedł moment gdzie wszystko się zmieniło o 180°. Ludzie śmiertelnie chorzy, z długami, choć tyczy się to również osób z niespełnionymi ambicjami i pragnieniami, w każdym opisanym przypadku ludzie osiągali co chcieli po pewnym czasie. Autorka stworzyła fikcje literacką pod przykryciem cudownych sentencji znanym osób, cytatami z biblii i innych wyglądających na wiarygodne potwierdzenie jej idei. Podsumowując książka ma pewien sens wspominając o wyznaczania sobie celu, obraniu kierunku, jednak zapomniała w całej swojej treści o jakiejkolwiek pracy i wysiłku przy tym, a jedynie stanie się czegoś w rodzaju wieży transmisyjnej, która przez pozytywne myślenie ma wysyłać sygnały do wszechświata o swoich zamiarach. Sukces zależy od czynników mu sprzyjających, kształcimy się zdobywamy pracę, pieniądze i dogodne życie, a ,, Sukces” przekonuje nas do tego, że nie ważne ile czasu możemy stracić, ile musimy włożyć w coś wysiłku skoro i tak możemy mieć coś jutro, jeżeli będziemy odpowiednio długo o tym myśleć.
 
 Nauczyciele Bibliotekarze