Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
XXIV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W ZAWODZIE CUKIERNIK Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 14 Maj 2019 14:02

W dniach 1 – 3 kwietnia 2019r. uczennice  Zespołu Szkół Gastronomicznych, Jesika Fiedorczuk  i Weronika Baran z klasy III ZD ZSZ,  uczestniczyły w XXIV Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. W Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 we Wrocławiu 19 zwycięzców eliminacji wojewódzkich z całej Polski rywalizowało w sztuce cukierniczej prezentując swoją wiedzę i umiejętności w zawodzie.

Eliminacje ogólnopolskie rozpoczęły się pisemnym testem teoretycznym. W dniu następnym  młodzi cukiernicy przystąpili do części praktycznej Turnieju, która odbyła się w rodzinnej firmie Mistrzów Cukiernictwa - Stanisławy i Ryszarda Jaworskich. Zadaniem konkursowym było wykonanie tortu, 5 figurek z marcepana lub masy plastycznej, dwóch mazurków oraz wykonanie eksponatu z karmelu lub czekolady – zgodnie ze sztuką cukierniczą i tematem przewodnim: Rzemiosło – nasza przyszłość. W opinii komisji oceniającej zawodnicy prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności  w sztuce cukierniczej. Jesika Fiedorczuk  kunsztem swoich wyrobów wywalczyła tytuł laureatki zdobywając w klasyfikacji generalnej II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik (uzyskując II miejsce w części praktycznej oraz V miejsce w części teoretycznej). Uczennica Weronika Baran uzyskała tytuł finalistki Turnieju. Do części praktycznej uczennice przygotowała pani Anna Żmieńko, do części teoretycznej pani Danuta Korolczuk.

Uczennice za swoje osiągnięcia otrzymały nagrody, dyplomy, listy gratulacyjne oraz zgodnie z Rozporządzeniem MENiS w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad, są zwolnione z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz uzyskują z etapu pisemnego najwyższy wynik. Ponad wymienione gratyfikacje Jesika i Weronika  cenią satysfakcję i poczucie wartości swoich umiejętności, zdobyte doświadczenia oraz nowe przyjaźnie z rówieśnikami najlepszymi w zawodzie.

Uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik  odbyło się we wrocławskim Ratuszu.  Napięcie towarzyszące w trakcie dwudniowych zmagań turniejowych uwieńczone zostało radością i emocjami z osiągniętych sukcesów najlepszych z najlepszych.

 

Danuta Korolczuk

Zmieniony: Wtorek, 14 Maj 2019 14:08