Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Marek Edelman - bohater niepokorny (1919-2009) Drukuj Email
Środa, 24 Kwiecień 2019 18:10

W 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, przypadającą na 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

Fakt ten stał się inspiracją dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do zorganizowania akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, która w zamyśle jej pomysłodawców ma kontynuować tę tradycję. Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile kwitną w kwietniu – miesiącu wybuchu Powstania. W ramach akcji Muzeum POLIN przygotowało szereg materiałów edukacyjno-informacyjnych, m. in. prezentację dotyczącą Marka Edelmana, która stanowi podstawę prezentowanego niżej artykułu (slajdy sygnowane logo muzeum).


Wojciech Brański