Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Spotkanie z nauczycielką dotyczące wolontariatu w Kenii Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 21 Listopad 2018 16:27

Dnia 15 listopada 2018 r. w naszej szkole, odbyło się spotkanie z nauczycielką Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Białymstoku, panią Agatą Mozolewską, która w sierpniu 2018r. wraz z 7-osobową grupą wolontariuszy z Polski zorganizowała półkolonie dla dzieci, z małej wioski Hademu, w Kenii.

Wioska Kwademu (Hademu) znajduje się koło Mombasy w Kenii. Do najbliższej utwardzonej drogi jest 15 km. W wiosce jest szkoła podstawowa prowadzona przez Stowarzyszenie Light of the World Foundation której założycielką jest Polka - Mirka Kalume. Szkoła została przez nią założona w związku z bardzo trudną sytuacją szkoły publicznej znajdującej się w tej miejscowości. Klasy tam są przepełnione - w jednej klasie uczy się około 50 dzieci. W szkole, którą odwiedziła p. Mozoleska jest około 125 dzieci, w 4 klasach. Od stycznia ruszy przedszkole dla 30 dzieci.

W ramach zorganizowanych tam półkolonii wolontariusze prowadzili m.in. zajęcia muzyczne i plastyczne . W czasie tych zajęć wykorzystywaliśmy materiały przywiezione z Polski. Ludzie mieszkający tam są bardzo biedni, dlatego też o wszystkie materiały do pracy musieli zatroszczyć się wolontariusze. Dzieci nie umiały wycinać, gdyż wcześniej nie miały nożyczek w ręku . W każdej rodzinie jest po kilkoro a nawet po kilkanaścioro dzieci. Rodzice często nie mają ich czym wykarmić i w co ubrać . Ogromnym problemem jest brak wody. W czasie suszy wysycha staw, z którego rodziny czerpią wodę do codziennego użytku . Dzieci nie mają ubrań, butów, środków czystości, zabawek ani sprzętu sportowego.

Zachęcam do obejrzenia fotorelacji ze spotkania i wyjazdu do Hademu.

Izabela Tarasiuk

Zmieniony: Środa, 21 Listopad 2018 17:02