Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Spotkanie z Sybiraczkami Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 03 Październik 2018 00:22
Spotkanie ze świadkami historii

,, … A tam za stepem i za polem,

za tysiącami widnokręgów,

za światem bólów i niedoli,

za granicami wszelkiej męki

skarb mój pozostał w jasnej zorzy,

tam jest ojczyzna moja – Boże!’’

I.Czechowicz

W dniu 25 września gościliśmy w naszej szkole członków Związku  Sybiraków:  Panią Teresę Borowską i Panią Wandę Kościuczuk, które opowiedziały młodzieży  o swoich tragicznych losach zesłania  podczas drugiej wojny światowej na daleką Syberię. Obie Panie  urodziły się na terenie ZSRR. Rodzina Pani Wandy została zesłana na Sybir po wojnie, ,,za Stalina’’, na początku lat pięćdziesiątych.

Gości powitał i przedstawił Pan dyrektor Marek Józefowicz, który wraz z uczestnikami uroczystości  wysłuchał opowieści ,, żywej historii’’.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z następującymi klasami: Pani Maria Brańska z kl. IZA, Pan Wojciech Brański z kl. IITF, Pani Barbara Hryniewicz z kl. IVTG, Pani Barbara Wysocka z kl. IVTE, pani Beata Żukowska z kl. IITE.

Spotkanie rozpoczęło się od pieśni wojennej w wykonaniu Aleksandry Augustynowicz  i wiersza w wykonaniu Aleksandry Bajko,  uczennic a klasy IITD.

Mieszkańcy, m.in. z Podlasia, boleśnie zostali dotknięci dramatem wypędzenia z domu tak, jak stali, z podręcznymi torbami i zmuszeni do tułaczki tysiące kilometrów od własnego kraju. Nieludzka była to podróż i niewyobrażalne cierpienia podczas zesłania.

Starannie zaplanowana i systematycznie realizowana akcja zsyłek ze wschodnich terenów Polski rozpoczęta została tuż po 17 września 1939 roku.

We wszystkich masowych deportacjach zsyłkach, które trwały do 1956 roku, wywieziono łącznie ok. 1 mln 350 tysięcy Polaków.

Wszyscy deportowani doznawali głodu, cierpienia, okrutnych represji. Wielu umarło już w czasie podróży ( kilka tysięcy kilometrów ) w bydlęcych wagonach, wielu umierało z wycieńczenia, od pracy ponad ludzkie siły, chorób i głodu.

Pani Teresa i Pani Wanda przeżyły i wróciły do  Ojczyzny.

Opowiedziały naszym uczniom o swoich tragicznych latach na zesłaniu, by Golgota Wschodu nigdy się już nie powtórzyła.

Nasza młodzież z refleksją wysłuchała opowieści, wyrażając wdzięczność symbolicznymi kwiatami za możliwość spotkania i pogłębienia wiedzy o losach Sybiraków, w oparciu o prawdziwą historię naszych bohaterek.

Obsługą techniczną spotkania zajęli się Patryk Ołdytowski i Jakub Roszkowski z kl. IVTW, oprawą fotograficzną Katarzyna Bykowska z kl. IVTE,  aranżacją  sali  - Beata Kamińska z kl. IZD i Kamila Pietraszko z kl .ITB.

 Jolanta BaranowskaZmieniony: Środa, 03 Październik 2018 00:28