Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Tykocin - Perła Baroku i Podlasia Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 10 Czerwiec 2018 19:33

 

 

W dniu 19-go października 2017 uczniowie klasy IIITD  odwiedzili wraz z p. Barbarą Wysocką i p. Joanną Gudowską zamek w Tykocinie.

Zamek w Tykocinie, jako jedyny zachowany tego typu obiekt na Podlasiu, słynie z bogatej historii. Został zbudowany w połowie XV w. przez wojewodę kijowskiego Marcina Gasztołda i rozbudowany za czasów króla Zygmunta Augusta.

 Tykocińską twierdzę odwiedzali Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, August II Mocny i car Piotr Wielki.

 W czasach swojej świetności był on największą twierdzą na ziemiach polskich w XVI-XVII w. W końcu XVI w. w zamku znajdował się arsenał koronny. W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł (w 1655 r.) Janusz Radziwiłł.

  Jako rezydencja Królów Polskich zasłynął jako miejsce ustanowienia najwyższego odznaczenia cywilnego Rzeczypospolitej: Orderu Orła Białego.

Ciekawą historię Twierdzy poznaliśmy  w trakcie zwiedzania atrakcyjnych ekspozycji muzealnych .

Zapraszamy do spróbowania staropolskich przysmaków serwowanych w Restauracji "Zamkowej", która wierna jest tradycyjnym recepturom i wpływom wielokulturowego Tykocina.

Od połowy XIII w. twierdza zaczęła popadać w ruinę. W 1962 r. na podstawie zachowanych fundamentów odtworzono przyziemie zamku, czyli zbudowano z cegły tzw. trwałe ruiny. Obecnie w zamku odbudowanym przez mgr inż. Jacka Nazarko, znajduje się muzeum, restauracja oraz hotel.

 Organizowane są tu imprezy kulturalne, warsztaty młodzieżowe, prowadzona jest też działalność edukacyjna. Zamek stał się partnerem podobnych instytucji i obiektów w kraju i zagranicą.

Podczas naszej wycieczki spotkaliśmy się również z naszym absolwentem- Dawidem Siniło. który podzielił się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi kreowania własnej ścieżki kariery zawodowej.

 Dawid Siniło -Szef kuchni Zamku w Tykocinie

„Kuchnia to jego naturalne środowisko i świetnie się w niej odnajduje”- tak pisał o sobie w Akademii Kulinarnej. Swoją przygodę z gotowaniem zaczął w Technikum Gastronomicznym w Białymstoku. Pogłębiając wiedzę teoretyczną jednocześnie pracował w różnych białostockich restauracjach między innymi w Hotelu Cristal.

 

Słuchaliśmy z uwagą:

W 2006 wyjechał do Poznania i tam ukończył studia magisterskie na  Wyższej Szkole  Hotelarstwa i Gastronomii . W trakcie  studiów wiedzę praktyczną zdobywał w Londynie, Kopenhadze i wielu renomowanych  restauracjach i hotelach na terenie całej Polski.

W 2012 postanowił wrócić na swoje ukochane Podlasie aby objąć posadę szefa kuchni w Zamku w Tykocinie. Wielokrotnie nagradzany w różnych regionalnych plebiscytach i konkursach kulinarnych. Bierze udział w wielu szkoleniach i inicjatywach kulinarnych.

Najlepiej odnajduje się w pracy z lokalnymi i tradycyjnymi produktami. Lubi eksperymentować z dziczyzną, gęśmi i innymi naturalnymi smakami.  W Zamku posiada własny ogródek gdzie uprawia zioła i warzywa na potrzeby restauracji.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i zapraszamy do Zespołu Szkół Gastronomicznych!

Barbara Wysocka

Zmieniony: Niedziela, 10 Czerwiec 2018 19:44