Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
78 rocznica Zbrodni Katyńskiej – uroczystość szkolna Drukuj Email
Niedziela, 29 Kwiecień 2018 16:34
 
17 kwietnia 2018 roku w świetlicy szkolnej uczciliśmy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej nie jest przypadkowa – 14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia, w 1943 roku, Niemcy opublikowali informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów polskich. Ofiarami byli jeńcy polscy umieszczeni w obozie w Kozielsku. Określenie Zbrodnia Katyńska obejmuje nie tylko oficerów polskich zamordowanych w Katyniu, ale także inne ofiary decyzji najwyższych władz państwa radzieckiego z dnia 5 marca 1940 troku. Zgodnie z nią zamordowano około 22 000 obywateli polskich - jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, a także osadzonych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy (tak nazywano wschodnie obszary Rzeczypospolitej włączone do ZSRR).

 
Uroczystość szkolna, na którą złożyły się: referat historyczny przybliżający tematykę Zbrodni Katyńskiej, fragmenty pamiętników zamordowanych oficerów, okolicznościowe wiersze i piosenki oraz prezentacje multimedialne została przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych pod kierunkiem opiekuna świetlicy szkolnej p. Jolanty Baranowskiej i nauczyciela historii p. Wojciecha Brańskiego. Na uroczystości obecny był także dyrektor szkoły p. Marek Józefowicz.

W programie edukacyjno – artystycznym udział wzięli: Aleksandra Bajko z kl. ITD., Patrycja Rożko, Konrad Boszko, Jakub Skoczyński z kl. ITE, Joanna Maksimiuk, Karolina Stankiewicz, Zuzanna Chorchiel, Karolina Wołosik, Zuzanna Zielińska, Kamil Minkiewicz z kl. I TF, Marta Barszczewska z kl. III TE, Klaudia Tyniewicka oraz Michał Borowski z kl. IV TF. Fotografie zamieszczone na końcu tej relacji wykonał Dominik Kolczykiewicz z kl. II TC. Obsługę techniczną zapewnili zaś Sebastian Kitlas i Marcin Marchel z kl. I TF.
 Jolanta Baranowska
Wojciech Brański
Zmieniony: Niedziela, 29 Kwiecień 2018 16:44