Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Reklama
„Stawiam na drób” i „Wybieram wieprzowinę” Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 19 Czerwiec 2017 08:14
 
W roku szkolnym 2016/17 uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach kulinarnych realizowanych przez Akademię Kulinarną Marcina Budynka, których pomysłodawcą i koordynatorem jest Związek Polskie Mięso.
Pierwszy z warsztatów, sfinansowany z promocji mięsa drobiowego, „Stawiam na drób” – edycja III odbył się 28 listopada 2016 r. i dotyczył jakości mięsa drobiowego. W trakcie części informacyjnej został omówiony podział drobiu, rozbiór na elementy kulinarne, walory odżywcze i kulinarne oraz metody obróbki termicznej drobiu.
Kolejnym etapem szkolenia było wspólne gotowanie potraw z drobiu. Uczniowie klasy II TD tżiug przyrządzali dania z kaczki, indyka, przepiórki i kurczaka z wykorzystaniem różnych metod obróbki termicznej, w tym sous vide. Wszystkie dania były aromatyczne, pięknie podane, a przede wszystkim pyszne.

Kolejny projekt sfinansowany z funduszu promocji mięsa wieprzowego „Wybieram wieprzowinę” odbył się 26 kwietnia 2017 r. i również składał się z części teoretycznej i warsztatowej. W trakcie wykładu przedstawione zostały najbardziej popularne rasy świń, System Jakości Wieprzowiny PQS, elementy tuszy wieprzowej wraz z przeznaczeniem kulinarnym oraz do produkcji wysokogatunkowych wędlin. Prowadzący wykład omówił podstawowe i nowoczesne metody obróbki termicznej oraz sposoby marynowania i peklowania. Uczniowie klas II TE, II TF i II TG tżiug bogatsi o nową wiedzę z zakresu mięsa wieprzowego poszerzali swe umiejętności praktyczne, wykorzystując różne metody obróbki termicznej, szeroką gamę przypraw i świeżych ziół, gotowali dania z karkówki, polędwiczki, boczku, żeberek i łopatki. Gotowe potrawy serwowali w oryginalny sposób wykorzystując nowoczesne techniki aranżacji.
W trakcie obu wykładów teoretycznych mogliśmy usłyszeć praktyczne rady szefa kuchni dotyczące wyboru dobrej jakości mięsa zarówno drobiowego, jak i wieprzowego. Z kolei menadżer projektu - dietetyk Judyta Szymkowiak przedstawiła skład chemiczny i walory odżywcze drobiu i wieprzowiny.

Agnieszka Januszkiewicz
 
 
 
 
 

 
 


 

 
 


 
Zmieniony: Poniedziałek, 19 Czerwiec 2017 08:29