Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
„Armia Błękitna. W walkach o niepodległość Polski 1917-1920” Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 12 Listopad 2016 18:50

Zapraszam serdecznie do zapoznawania się z wystawą poświęconą formowaniu oraz działaniom tzw. Błękitnej Armii generała Hallera.  W ten sposób nazywano Armię Polska we Francji – ochotniczą formację wojskową powołaną w czerwcu 1917 roku dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarẻgo. Wielką zasługę w jej powstaniu miał rezydujący we Francji Komitet Narodowy Polski oraz jego przywódca Roman Dmowski. Niektóre z jej oddziałów zdążyły wziąć udział w końcowych walkach I wojny światowej.

Armia jako całość została przetransportowana do Polski (kwiecień – czerwiec 1919r.) i wzięła udział w walkach o granice odradzającej się Rzeczpospolitej. Określenie w tytule wystawy odnoszą się do koloru mundurów noszonych przez żołnierzy tej formacji. 

Wystawa, która będzie prezentowana w świetlicy szkolnej do końca listopada, została użyczona przez Muzeum Wojska w Białymstoku. 

Wojciech Brański