Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
„Być albo nie być-oto jest pytanie”. Wyjątkowe wydanie w bibliotece szkolnej Drukuj Email
Sobota, 17 Wrzesień 2016 16:39

W bieżącym roku mija 400 rocznica śmierci najwybitniejszego dramatopisarza w historii światowej literatury Williama Szekspira. Narodowy poeta Anglii urodził się w małym miasteczku Stratford nad rzeką Avon w roku 1564. Mimo usilnych starań wielu badaczy, do tej pory nie udało się ustalić dziennej daty jego urodzin, dlatego też przyjmuje się na podstawie udokumentowanej daty chrztu (26 kwietnia), że urodził się 23 kwietnia. Mimo upływającego czasu Szekspir pozostaje jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy na świecie. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 120 nowożytnych języków.

 

Wiele utworów Szekspira weszło do kanonu szkolnych lektur w kilkudziesięciu krajach świata. Niezwykła popularność twórczości Szekspira wynika z ponadczasowej tematyki poruszanej w jego tekstach. W środowiskach teatralnych jest ceniony przede wszystkim za mistrzowskie odzwierciedlenie psychologicznej głębi przeżyć bohaterów swych utworów. Kolejnym, niezwykle ważnym, aspektem treści utworów Szekspira pozostaje ich uniwersalność, zarówno w czasie jak i przestrzeni. Według literaturoznawców, mistrz ze Stratfordu jest autorem 38 sztuk scenicznych. Tworzył także kroniki historyczne, tematycznie związane z dziejami Anglii w XV wieku oraz sonety. Zmarł w swym rodzinnym Stratfordzie 23 kwietnia 1616 roku

Pragnąc godnie upamiętnić tę rocznicę Dyrektor Zespółu Szkół Gastronomicznych - Pan Marek Józefowicz zakupił wyjątkową, kolekcjonerską edycję najważniejszych utworów Angielskiego Barda w jednym współoprawnym tomie. W prezentowanym wyborze zamieszczone zostały trzy tragedie: Romeo i Julia, Hamlet i Makbet. Jak pisze we wstępie do prezentowanego wydania, znany teatrolog, na co dzień pracujący w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej - Janusz Legoń: „ każda z nich doczekała się tysięcy interpretacji naukowych i artystycznych, gościła na scenach całego świata, każda była punktem wyjścia scenariuszy filmowych i różnego rodzaju przeróbek”. Razem czy osobno należą z całą pewnością do „najważniejszych ksiąg kultury Zachodu”.

Prezentację wybranych utworów poprzedza obszerny wstęp autorstwa Janusza Legonia, który w niezwykle wyrazistej formie wprowadza Czytelnika w arkana twórczości Williama Szekspira. Pięknym elementem uzupełniającym tekst przedmowy jest kolorowa reprodukcja portretu angielskiego poety, na co dzień znajdująca się National Portrait Gallery w Londynie. Teksty wszystkich tragedii pochodzą z „Dzieł dramatycznych Williama Shakespeare ( Szekspira)”, wydanych w roku 1875 pod redakcją Józefa I. Kraszewskiego w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego i Leona Ulricha. Tę wyjątkową edycję zdobi 51 czarno - białych ilustracji, których autorem jest wybitny malarz i ilustrator angielski, Henry Courtney Selous, tworzący w Anglii w drugiej połowie XIX wieku. Na potrzeby obecnego wydania te piękne czarno-białe ilustracje zostały cyfrowo „odnowione” co pozwoliło zaprezentować nie tylko wielki kunszt artystyczny ich autora, ale także szczegóły ubioru oraz elementy uzbrojenia bohaterów prezentowanych utworów. Tekst wszystkich utworów został wydrukowany piękną, wyrazistą czcionką o wielkości współgrającej z formatem strony. Warto także podkreślić, że każdą stronę tekstu zamyka bardzo subtelnie dobrane dekoracyjne obramowanie, uformowane z elementów roślinnych ( floratura ). Aby sprostać oczekiwaniom Czytelników, Dzieła Wybrane zostały wydrukowane na papierze bardzo dobrej jakości, którego faktura oraz sztywność gwarantują wieloletnie użytkowanie. Wyjątkowość wydania podkreśla także złocona krawędź bloku woluminu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ !

Zmieniony: Poniedziałek, 19 Wrzesień 2016 11:02