Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Reklama
VIII edycja akcji - GASTRONOMIK ODDAJE KREW Drukuj Email
Sobota, 19 Wrzesień 2015 17:36
 
Samorząd Uczniowski ZSG zaprasza
 
28 września 2015r. /poniedziałek/

VIII EDYCJA AKCJI

GASTRONOMIK ODDAJE KREW

 
Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, a ta jest niezbędna w wielu sytuacjach. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak MY. Oddając krew mamy nadzieję, że ten cenny dar uratuje komuś życie, że ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, wschód słońca, spacer po plaży... Osoba, która otrzymuje naszą krew jest nam nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dzieckiem, przyjacielem... Jesteśmy dumni, że młodzież naszej szkoły potrafi dzielić się swoją cząstką życia.
 
W naszej szkole od ośmiu lat odbywają się cykliczne akcje oddawania krwi pod hasłem: „Gastronomik oddaje krew”. Każdego roku szkolnego do akcji przystępuje około 30 pełnoletnich uczniów, co w efekcie wzbogaca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku o dziesiątki litrów krwi. Dla większości uczniów jest to pierwszy, ale nie ostatni raz. Dla wielu, to początek nowego stylu życia – bycie krwiodawcą wszakże zobowiązuje. To źródło nieopisanej satysfakcji, ale też odpowiedzialność za siebie, swoje zdrowie, swoją krew i za drugiego człowieka – tego oczekującego po drugiej stronie. Ale są wśród nas także tacy, dla których to żadna nowość – oddają krew kilka razy w roku. Pierwszy czy kolejny raz - nie ma znaczenia, ważne, że wszystkim i tak …wchodzi to w krew .
 
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby w wieku 18 – 65 lat do wzięcia udziału w VIII edycji, która odbędzie się w naszej szkole już 28 września (poniedziałek), w szkolnej świetlicy w godzinach 8 – 14.
 
Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się do pani Edyty Turel
 
Każda osoba planująca oddać krew, powinna znać główne zasady zakwalifikowania się do grona krwiodawców oraz być poinformowana o podstawowych przeciwwskazaniach.
 
Przypominamy, że krwi nie mogą oddawać osoby:
  • które nie ukończyły 18 lat,
  • które ważą mniej niż: kobiety 52 kg (w ubraniu), mężczyźni 62 kg (w ubraniu),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały wykonany zabieg operacyjny, tatuaż, przekucie różnych części ciała, akupunkturę, z nadciśnieniem tętniczym,
  • chorujące na choroby układu krążenia, oddechowego (np. astma), dokrewnego (np. choroby tarczycy), pokarmowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry (np. łuszczyca),
  • chorujące na ostre choroby zakaźne,
  • które chorowały na kiłę, żółtaczkę zakaźną,
  • kobiety w trakcie miesiączki i trzy dni po jej zakończeniu.

WAŻNE!!!
- krew oddajemy po lekkim posiłku (nie na czczo),
- na akcję zabieramy ze sobą dowód osobisty i długopis.

Samorząd Uczniowski ZSG

Zmieniony: Środa, 30 Wrzesień 2015 22:59