Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Gastronomik oddaje krew - VII edycja Drukuj Email
Poniedziałek, 13 Październik 2014 07:37

Samorząd Uczniowski ZSG zaprasza

   
Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, a ta jest niezbędna przecież w wielu sytuacjach. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak MY. Oddając krew mamy nadzieję, że ten cenny dar uratuje komuś życie, że ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, wschód słońca, spacer po plaży... Osoba, która otrzymuje naszą krew jest nam nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dzieckiem, przyjacielem... Jesteśmy dumni, że młodzież naszej szkoły potrafi  dzielić się swoją cząstką życia.

W naszej szkole od siedmiu lat odbywają się cykliczne akcje oddawania krwi pod hasłem: „Gastronomik oddaje krew”. Każdego roku szkolnego do akcji przystępuje około 50 pełnoletnich uczniów, co w efekcie wzbogaca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku o około 23 litry krwi. Dla większości uczniów jest to pierwszy, ale nie ostatni raz. Dla wielu, to początek nowego stylu życia – bycie krwiodawcą wszakże zobowiązuje. To źródło nieopisanej satysfakcji, ale też odpowiedzialność za siebie, swoje zdrowie, swoją krew i za drugiego człowieka – tego oczekującego po drugiej stronie. Ale są wśród nas także tacy, dla których to żadna nowość – oddają krew kilka razy w roku. Pierwszy czy kolejny raz - nie ma znaczenia, ważne, że wszystkim i tak … wchodzi to w krew.
    
Z ogromną radością zapraszamy wszystkie osoby w wieku
18 – 65 lat do wzięcia  udziału w VII edycji,
która odbędzie się w naszej szkole już
23 października (czwartek),
w szkolnej świetlicy
w godzinach  8 – 14.

Zainteresowane osoby prosimy o osobisty kontakt z organizatorami – p. Edytą Turel lub p. Urszulą Pilcicką.
    
Każda osoba chcąca oddać krew, powinna znać główne zasady zakwalifikowania się do grona krwiodawców oraz być poinformowana o podstawowych przeciwwskazaniach.
 
Przypominamy, że krwi nie mogą oddawać osoby:

  • które nie ukończyły 18 lat,
  • które ważą  mniej niż: kobiety 52 kg (w ubraniu), mężczyźni 62 kg (w ubraniu),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały wykonany zabieg operacyjny, tatuaż, przekucie różnych części ciała, akupunkturę,
  • z nadciśnieniem tętniczym,
  • chorujące na choroby układu krążenia, oddechowego (np. astma), dokrewnego (np. choroby tarczycy), pokarmowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry (np. łuszczyca),
  • chorujące na ostre choroby zakaźne,
  • które chorowały na kiłę, żółtaczkę zakaźną,
  • kobiety w trakcie miesiączki i trzy dni po jej zakończeniu.

WAŻNE !!!
  • krew oddajemy po lekkim posiłku (nie na czczo),
  • na akcję zabieramy ze sobą dowód osobisty i długopis.
                     
Samorząd Uczniowski ZSG
Zmieniony: Poniedziałek, 13 Październik 2014 07:46