Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Wyszukiwarka
Warsztaty terenowe w Kurowie Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 23 Lipiec 2016 20:19
 
 
W dniu 21. czerwca cztery klasy drugie II TA, II TB, II TD i II TE spędziły dzień w Kurowie, w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego.
 
Na miejscu od razu przywitał nas pracownik parku - Portugalczyk, który oprowadzał nas po Narwiańskim Parku Narodowym. Idąc kładką nad rzeką Narew, przewodnik ciekawie opowiadał o otaczającej nas przyrodzie. Znał gatunek każdego przelatującego obok ptaka i każdej napotkanej na drodze roślinki. Mieliśmy po drodze dwa przystanki, na których podziwialiśmy piękno przyrody. W tym czasie przewodnik dokładnie opowiedział o mieszkańcach parku. Wszyscy byliśmy zaskoczeni jego ogromną wiedzą. Dowiedzieliśmy się jakie gatunki roślin i zwierząt są zagrożone i przede wszystkim, że Narew jest jedyną w Polsce rzeką( i jedną z nielicznych w Europie) z systemem anastomozującym. Oznacza to, że cechuje się gęstą siecią różnej szerokości i długości koryt rzecznych, tworzących skomplikowany labirynt.

Później podzieliliśmy się na dwie grupy:
  • klasy II TD i II TE z przewodnikiem poszły poznawać owady zamieszkujące te tereny. Najpierw dowiedzieliśmy się o gatunku motyla z rodzaju modraszków, którego gąsienice są „wychowywane” przez mrówki. Przewodnik ostrzegł nas, że nie można łapać motyli za skrzydła, bo uniemożliwia im to późniejsze latanie. Stosując się do tej zasady wzięliśmy pojemniczki, siatki i ruszyliśmy na „polowanie”. Szukaliśmy jak największej liczby gatunków ważek i motyli. Z materiałem badawczym i atlasami służącymi do oznaczania owadów udaliśmy się na wieżę widokową i tam rozpoznawaliśmy gatunek każdego złapanego owada.
 
 
 


Nauczyliśmy się rozróżnić samca od samicy i motyla dziennego od nocnego. Po zakończeniu ćwiczeń wszystkie złapane przez nas owady wypuściliśmy na wolność.

  •  klasy II TA i II TB z innym pracownikiem parku odbyła warsztaty dotyczące gleby. Dostaliśmy szkło laboratoryjne, odczynniki i badaliśmy właściwości fizyko-chemiczne gleby (np. pH). Poznaliśmy trzy typy gleb, ich strukturę i profil glebowy.
 
Ostatnim punktem wycieczki było wspólne ognisko.
 
 
 

 
Był to bardzo miło spędzony czas, który przyniósł nam wiele fantastycznych wspomnień i nowych znajomości.
 
 
Opiekunkami młodzieży były:
Elżbieta Borawska, Joanna Łotko i Zofia Szekalska.

Zmieniony: Sobota, 23 Lipiec 2016 20:32